Nowinki ze świata kultury, aktualności, wydarzenia, fotoreportaże.

Bóg mordu na deskach Teatru 6 piętro czy w każdym z nas?

Tytuł dramatu Yasminy Rezy, który po raz pierwszy został wystawiony w Zurichu w 2006 roku, budzi grozę i jest dość tajemniczy biorąc pod uwagę, że fabuła rozpoczyna się całkiem banalnie i wręcz nieprzewidywalnie. Bójka dwóch chłopców daje początek lawinie uniesień, nieposkromionych emocji, a w końcu staje się przyczynkiem do ujawnienia się bestii, jaka tkwi gdzieś zamknięta w człowieku.

Wcześniejsze zmagania z „Bogiem mordu”

Francuska dramatopisarka Yasmina Reza bardzo długo i pieczołowicie wybiera teatry, w jakich zezwala na wystawienie owej sztuki. Wydaje się być bardzo przejęta samą architekturą, konstrukcją sceny, uważając że ma ona wielkie znaczenie dla odbioru dramatu. Tym bardziej warto przekonać się dlaczego Teatr 6 piętro doznał tego zaszczytu. Z „Bogiem mordu” zapragnęła się zmierzyć Małgorzata Bogajewska. Nie miała łatwego zadania, ponieważ sztuka jest bardzo znana i uchodzi za niezwykle udaną. W 2011 roku na podstawie tego dramatu, Roman Polański zaprezentował na 68 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji film pt. „Rzeź” z wielkimi kreacjami Jodie Foster czy Kate Winslet. Jeszcze przed warszawską premierą, sztuka została wystawiona w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w reżyserii Marka Gierszała w 2010 roku.

Emocje, emocje, emocje…

Trzymając bilet w dłoni, nieustannie zadajemy sobie pytanie kim jest ów tytułowy Bóg mordu? Odpowiedź znajduje się głęboko w artystycznej warstwie sztuki, którą należy po prostu obejrzeć. Nie jest ona jednoznaczna, ale przecież nie tego oczekujemy od sztuki najwyższych lotów. Poszukiwania i samo odkrycie może nas jednak nie lada zaskoczyć.
„Bóg mordu” odsłania tajemnicę skrywaną gdzieś w człowieku, jego ciemną naturę, której istnienia pewnie się nawet nie spodziewa. Tym bardziej przerażający jest fakt, że bestia wychodzi z ukrycia przy okazji wręcz banalnej sytuacji. Dwa małżeństwa spotykają się w celu wyjaśnienia bójki, jaka wydarzyła się w pomiędzy ich synami. Początek rozmowy nie wróży nic niepokojącego. Z każdą chwilą problem urasta do ogromnej skali, przez co zaznajamiamy się z podłą naturą człowieka. Reza udowadnia, że potrafi być doskonałą obserwatorką i socjolożką. Pokazuje jak wielkie znaczenie w życiu ludzi ma współczesna cywilizacja i mechanizmy nią rządzące. Nie można wyzwolić się od tego, z czego naprawdę składa się dzisiejszy świat.

Teatr 6 piętro i „Bóg mordu”

Sztuka na deskach Teatru 8 piętro wzbudza wiele emocji. Przyjemnie ogląda się także czołowych polskich aktorów, którzy przekonują o swoich szerokich umiejętnościach. Wśród nich jest także nieco zapomniany i dawno niewidywany w „żywym” teatrze Cezary Pazura. Zapowiada się zatem wielka sztuka przepełniona nie tylko wspaniałym talentem aktorskim, ale także refleksją na temat kondycji ludzkiej, życia i współczesnej cywilizacji.

Pozostaw odpowiedź