Nowinki ze świata kultury, aktualności, wydarzenia, fotoreportaże.

Co w literaturze piszczy?

Długo zapowiadane premiery, wybitni prozaicy i nieziemskie wręcz talenty – oto co nas czeka w sferze literatury w 2014 roku. Warto było zrobić ten konieczny krok w przód, aby dalej radośnie kontynuować tę wielką przygodę z wydarzeniami literackimi, jakie przed nami.
Polscy autorzy zmierzają do Delhi

Wyczekiwaną przeze mnie osobistą pozycją będą „ Xsięgi JakuboweOlgi Tokarczuk. Z przekonaniem i nie lada pewnością uznaję, że to książka, na którą czekają czytelnicy z całego świata. Olga Tokarczuk to wybitna autorka, co potwierdzają płynące do niej zaproszenia na targi oraz imprezy literackie. Pojawiła się w Delhi na Targach The New Delhi World Book Fair, odbywających się w dniach 15-23 lutego 2014. To jedno z najważniejszych wydarzeń wydawniczych w Azji, organizowanych już od 41 lat. Impreza z całą mocą jest w stanie uświadomić europejskich niedowiarków, że Azja to także wybitny literacko kontynent, na którym rodzą się ciekawi autorzy i prozaicy. Mogliśmy się o tym przekonać choćby za pośrednictwem mieszkającej w Stanach Zjednoczonych indyjskiej pisarki Kiran Desai. Druga książka jej autorstwa „Brzemię rzeczy utraconych” opublikowana w 2006 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą Booker Prize. Z drugiej jednak strony, w Azji docenia się także polską literaturę, o czym świadczy obecność Olgi Tokarczuk z tomem „Szafa”, Michała Rusinka oraz Wojciecha Jagielskiego.

A co w księgarniach?

Kilka zapowiadanych nowości wydawniczych wprawi nas w prawdziwy zachwyt. Na półkach pojawi się m.in. książka Pawła HuelleŚpiewaj ogrody” opowiadająca o nieistniejącym już dziś Gdańsku. To pozycja dla miłośników wielokulturowej historii, opowieści o życiu i ludziach, którzy dawno nas opuścili pozostawiając po sobie niemy ślad swej obecności we wspomnieniach potomnych.

Po raz kolejny doświadczymy kunsztu tworzenia opowiadań laureatki literackiej nagrody Nike Joanny Bator w nowej książce „Rekin z parku Yoyogi”.
Z męskim widzeniem świata zapoznamy się w długo oczekiwanej książce „Zła gra” Marka Bieńczyka, zwycięzcy Nike 2012. Jacek Dukaj zajmie nam czas swą 900 stronicową książką „Rekursja”, a Masłowska zadebiutuje w powieściach dla dzieci „Jak zostałam wiedźmą”.

Zapowiada się także ciąg dalszy publikacji nieżyjącej już poetki Wisławy Szymborskiej. Tomik młodzieńczej poezji nie był jeszcze nigdy pokazywany światu, co ma się zmienić z nadchodzącą jesienią.

Wiele także sympatycznych zapowiedzi w obszarze reportażu oraz faktu. Mariusz Szczygieł zaprezentuje pozycję pt. „Antologia 100/XX”. Na uwagę zasługują także książki Magdaleny GrzebałkowskiejBeksińscy. Portret podwójny” czy Andżeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Obaladze opowiadających biografię Ewy Demarczyk. Dla miłośników turystyki oraz reportażu ciekawą pozycją okaże się z pewnością opowieść o wyprawie polskich himalaistów pod Broad-Peak Jacka Hugo-Badera.
To oczywiście tylko mała część tego, co nas czeka na przełomie roku, zatem warto wybrać się do księgarni i śledzić nowe pozycje, jakie poszerzą naszą wiedzę o świecie i ludziach oraz zagwarantują nam chwilę zasłużonego relaksu.

Pozostaw odpowiedź