Nowinki ze świata kultury, aktualności, wydarzenia, fotoreportaże.

Nowe projekty architektoniczne 2014

Witamy nową architekturę przysłaniającą PRL-owskie budynki

W 2014 roku zapowiedziano ukończenie prac architektonicznych wielu budynków i otwarcie ich dla potrzeb teatru, sztuki, kultury, muzyki itp. Mamy co do nich wielkie nadzieje licząc, że nas nie zawiodą.

Gdańsk pięknieje

Pierwszym budynkiem, jaki zwraca uwagę jest zbudowany od podstaw gmach Teatru Szekspirowskiego. To pierwszy taki projekt od początku wybudowany dla potrzeb teatru dramatycznego. Został zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizziegi. To dzieło będzie można podziwiać w Gdańsku. Swym wyglądem zewnętrznym doskonale nawiązuje do architektury średniowieczno-renesansowej, wkomponowując się w obecny już krajobraz. W środku będzie jednak zupełnie nowoczesny. Wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań, o czym świadczy ruchoma widownia, otwierany dach czy chowana scena. W każdym aspekcie nawiązuje więc do swego artystycznego zamysłu, czyli teatru szekspirowskiego.

To nie koniec architektonicznych niespodzianek pięknego Gdańska. Kolejnym budynkiem, którego otwarcie zaplanowana w 2014 roku, jest Europejskie Centrum Solidarności – Fort. Przypomina kadłub statku, a ściany zewnętrzne umyślnie ubrudzone rdzą mają się idealnie komponować z sąsiadującym Centrum stoczni. Wykonania tego projektu podjęli się gdańscy architekci z pracowni Antoniego Taraszkiewicza.

Tak wiele dla muzyki

Muzyka musi mieć godne miejsce, aby doskonale wybrzmiewać. To właśnie z tego szacunku do dźwięku powstała inicjatywa wybudowania nowych obiektów – Filharmonii w Szczecinie oraz w sercu Wrocławia, o dźwięcznej nazwie – Narodowe Forum Muzyki. Gmach Urzędu Miasta nie jest dobrym miejscem do słuchania muzyki klasycznej, dlatego w hiszpańskim studio Barozzi Veiga zaprojektowano siedzibę Filharmonii Szczecińskiej. Spektakularna w swej formie, wygląda niczym wierzchołek góry lodowej.
Narodowe Forum Muzyki, to prawdziwe arcydzieło architektoniczne o najwyższych standardach akustycznych. Nazwa nawiązuje do inicjatywy sprzed 100 lat, kiedy w miejscu budynku miało być usytuowane Forum Królewskie, gdzie celebrowano ważne uroczystości. Budynek będzie siedzibą Orkiestry i Chóru Filharmonii Wrocławskiej, a gmach pomieści ponad 1800 osób. Oznacza to, że będziemy mieć obiekt, który zaprosi najlepszych, światowej sławy artystów.

Współczesne Centrum Kongresowe

Na koniec jeszcze bardzo współczesna bryła, która samym swym wykonaniem nawiązuje do biznesowych poczynań finansjery. Centrum Kongresowe ICE Kraków przyćmi niejeden europejski budynek. Projekt został wykonany w pracowni Ingarden & Ewý Architekci. Elewacja zaskoczy odbiorcę niecodziennym efektem, jaki ma wywołać. Wyglądem ma bowiem przypominać rozpikslowany ekran. To wszystko dzięki połączeniu takich materiałów, jak szkło, blacha, płyty ceramiczne oraz kamienne. Takie Centrum Kongresowe będzie z pewnością do pozazdroszczenia.

Czyżby krajobraz popeerelowskich miast w naszym kraju wreszcie miał się dynamicznie zmieniać? Bardzo na to liczymy, ponieważ wszechogarniająca szarzyzna staje się powoli trudna do zniesienia.

Pozostaw odpowiedź