Nowinki ze świata kultury, aktualności, wydarzenia, fotoreportaże.

Polska rozbrzmiewa muzyką

Gdyby stanąć dziś na tyglu świata… To z kosmosu widać byłoby nie tylko Wielki Mur Chiński, lecz może dałoby się także słyszeć głośne, rockowe brzmienie dobiegające wprost z naszego kraju? To za sprawą festiwalowych wakacji, jakich się wreszcie doczekaliśmy. Na osobną uwagę zasługują dwa największe festiwale, jakie odbędą się w Gdańsku i w Poznaniu.

Heineken Open`er Festival w Gdyni

Festiwal odbywa się już od 2002 roku, jednak od tej pory zmieniał swe miejsce, aby ostatecznie zakotwiczyć się w Gdyni na lotnisku Babie Doły. To jedna z największych tego rodzaju imprez w Europie, która w ciągu 4 dni koncertowania każdorazowo gości ok 50 tys. ludzi. Festiwal, to nie tylko doskonała organizacja, ale także wyjątkowi muzycy wywodzący się z alternatywnych kręgów. Można odnieść wrażenie, że co roku impreza zyskuje na rozmiarze i prestiżu przyciągając do nas nawet przybyszów z Europy, którzy przecież także nie mogą narzekać na brak muzycznych wrażeń. Line-up, jak zwykle prezentuje się znakomicie. Zaproszeni artyści kreują dziś wysoki standard tego, co kryje się pod słowem – muzyka. Uszy fanów alternatywnego brzmienia muszą się przygotować na porządną dawkę doskonałego grania.

Malta Festival w Poznaniu

Imprezy organizowane w Poznaniu w ramach festiwalu Malta tego roku przekroczyły granice naszej wyobraźni, ponieważ trwają okrągły miesiąc. To pewnie najdłuższy festiwal odbywający się w Polsce. Każdorazowo proponuje nam wyjątkowe wrażenia, a jego poziom wciąż wzrasta. Już 20 czerwca wielka gwiazda Tom York wystąpi ze swym eksperymentalnym zespołem Atoms For Peace. To będzie niezwykła wizja relacji człowiek-maszyna, która wyłoniła się z głów dużej skali muzyków. Bezsprzecznie należy wspomnieć także o supporcie, jakim będzie Cat Power. Dwie niebanalne postacie świata muzyki w jednym miejscu, to na pewno nie lada gratka dla fanów wyjątkowych wrażeń.

Ciąg dalszy festiwalów nastąpi…

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych imprez muzycznych, czyli Przystanek Woodstock wciąż jeszcze przed nami. Już na początku sierpnia kilkudziesięciu wykonawców wystąpi przed fanami nieco cięższego brzmienia. Niestety w tym samym czasie w Katowicach rozpocznie się organizowany przez byłego frontmana Myslovitz – Off Festival, na którym zaprezentuje się m.in. kochający Polskę Patrick Wolf czy legendarna formacja The Smashing Pumpkins. Przed tymi wydarzeniami jeszcze święto kultury żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, zatem tegoroczne festiwalowe lato będzie wręcz znakomite.

Pozostaw odpowiedź